Belföldi utazás előnyei
Az utazás, üdülés, nyaralás, vagy nevezzük bárhogy nagyon fontos a rohanó világunkban. Lényeges ugyanis, hogy néha kiszakadjunk megszokott életünkből, hogy feltöltődjünk, s újult energiával folytathassuk munkánkat. Legyen akár falusi turizmus, belföldi üdülés, vagy külföldi utazás időnként mindenképpen jól jön, de ha nem sikerül mégsem, legalább egy-egy kirándulás megszervezését tervezzük be a közeli hegyekbe vagy látványosságokhoz.
A belföldi turizmus nem az utazásszervezés tárgykörébe tartozik, hanem a szociálturizmuséba. A szociálturizmus két ága volt:
-nagyvállalati, saját üdülők
-szakszervezetek által működtetett üdülők
A II. világháború után „Nyugatra” nem lehetett utazni, csak szórványosan (politika, kereskedelem). A kettéosztottság miatt, így fellendült a belföldi utazások igénye. A szociálturizmust a politika működteti és nem piaci tényezők. Volt szakszervezeti beutaló, és voltak szakszervezeti szállodák. A szocialista országok lakosai egymást sem keresték fel. A Balaton az ”szocialista tenger”, tengerpótlónak volt tekinthető. A déli parton sorra épültek a beton-szállodák. Budapesten az 1960-as évek előtt nem volt szállodaépítés. 1969-ben az Intercontinental magyar tőkéből épült fel, de nyugati szállodalánc tagjaként. Szimbolikus és presztízskérdés volt, a nyugati megnyitás kezdetekor. Hírességek jártak ide: Elizabeth Taylor, Richard Burton, Beatles. 1970-ben a vadászati világkiállítás miatt épültek szállodák: Hotel Wien, Volga szálló (1971), a tatai Diana szálló.
Az 1960-as évek vége felé igaz kis méretekben, de megindult az utazás nyugat felé. (1973-1981) A nagy szállodaépítési program-osztrák beruházás volt. 6000 magas kategóriájú férőhelyet terveztek. Előfeltételei: 1978-ban eltörölték a vízumkényszert Magyarország és Ausztria között, a svédek a finnek, Málta vonatkozásában. Osztrák hitelkeretből 300 millió dolláros hitelkeret állt rendelkezésre az infrastruktúra fejlesztésére 1978-1985 között. (Szálláshely és közlekedés). Felépült a Ferihegy II/A (1985 - hangárak, terminálok), a hegyeshalmi, kópházai határátkelők (1985) és a dunaparti szállodasor: Fórum (1981), Atrium Hyatt (1981). Nagyobb fővárosi szállodák is ekkor épülnek: Novotel (1982) és Kongresszusi Központ (1984), Hotel Buda Penta (1982), Hotel Taverna (1985), Budapest Hilton (1977), Thermal Hotel Margitsziget (1979). Szállodabővítések: Sportszálló, Flamenco, Szabadság szálló, Grand Hotel Hungária.
Szolgáltatásbővítés: a balatoni szállodáknál külső uszodák, sportlétesítmények létrehozása.
1990-től a volt szocialista országok lakosai a turizmusban nyugatra szeretett volna utazni, anyagi állapotuk mértékében. A magyar turizmusban ez hátrányosan jelent meg. Vidéki szállodák sora veszítette el látogatóit.
"Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Szoci%C3%A1lturizmus"
<< Vissza